Strona wydawcySzpieg Stalina O Autorze  O książce mówili  Fragmenty


O książce

SZPIEG STALINA
 

Najodważniejszy z rosyjskich szpiegów, jaki kiedykolwiek działał na Zachodzie… Wykradał Brytyjczykom sekrety na długo przed Kimem Philbym… Doktor medycyny i doktor prawa, który uczył się od amerykańskich gangsterów, jak strzelać z broni ukrytej w kieszeni płaszcza… As seksszpiegostwa, arystokrata z wychowania, nieślubny potomek rodu Tołstojów… Gwiazda radzieckiego wywiadu, człowiek, który przyćmił Richarda Sorge i Rudolfa Abela… Utalentowany malarz, powieściopisarz, scenarzysta i pamiętnikarz…  Ofiara stalinowskich czystek: spędził szesnaście lat w obozach na Syberii i przeżył, by wziąć odwet na tych, którzy go torturowali.

 Dmitrij Bystolotow (1901-75) prowadził życie, które może się wydawać nieprawdopodobne, nawet jak na książkę o tematyce szpiegowskiej, jednak w jego przypadku prawda jest dziwniejsza od fikcji.

Marynarz, artysta, lekarz, prawnik i pisarz władający biegle kilkoma językami, osoba Bystrolotowa stanowi rosyjski odpowiednik „asa szpiegów”, Sydneya Reilly’ego. Jeden z „wielkich nielegałów”, grupy wybitnych szpiegów sowieckich działających w krajach zachodnich w okresie międzywojnia, był pełnym polotu człowiekiem, którego modus operandi polegał na uwodzeniu kobiet – między innymi pracownicy ambasady francuskiej, żony urzędnika brytyjskiego Foreign Office i oszpeconej funkcjonariuszki gestapo. Kradł tajemnice wojskowe hitlerowskim Niemcom i faszystowskim Włochom, umożliwiając Stalinowi wgląd w pocztę dyplomatyczną wielu krajów europejskich. Idealistycznie i bezkrytycznie oddany swej ojczyźnie, wykazywał się nadzwyczajną odwagą i wytrzymałością fizyczną – dwukrotnie przemierzył pustynię Saharę i dżungle Konga.

Jednak w roku 1938 dochodzi do nieoczekiwanego i dramatycznego zwrotu w opowieści o Bystrolotowie. W samym szczycie czystek stalinowskich, po swym powrocie do Związku Sowieckiego, Bystrolotow został aresztowany i poddany podczas śledztwa torturom. Skazany na dwadzieścia lat obozu pracy, ryzykował jeszcze surowszą karę, dokumentując zbrodnie reżimu komunistycznego przeciwko ludzkości. Ze zdumiewającą wytrzymałością przetrwał wszelkie represje i uświadomił sobie rzeczywistą naturę ideologii, której niegdyś służył ślepo i niezachwianie.

Pierwsza tak obszerna biografia Bystrolotowa ukazuje się w chwili, kiedy FSB, obecna następczyni KGB, obiera sobie jego postać za swego bohatera, tuszując jednocześnie prawdę o jego życiu

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter