Strona wydawcySzpieg Stalina O książce  O książce mówili  Fragmenty


O autorze


EMIL DRAITSER

O autorze
Pracując jako dziennikarz w Związku Radzieckim, Emil Draitser naraził się władzom za napisanie satyrycznego artykułu i w roku 1974 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie jest profesorem języka rosyjskiego w Hunter College w Nowym Jorku.

Emil Draitser
jest autorem książki Wesele w Brighton Beach i inne opowiadania wydanej przez Bibliotekę Midrasza w 2008 r.

Biografia
Urodzony w Odessie na Ukrainie, Emil Draitser publikuje od 1964 (literatura piękna i literatura faktu). Pisał dla czołowych magazynów radzieckich (Młodość, Gazeta Literacka, Krokodyl) pod pseudonimem „Emil Abramow”. Zaczynał karierę literacką jako niezależny autor satyrycznych artykułów dla radzieckich gazet i magazynów. Ostatecznie popadł w niełaskę za skrytykowanie ważnego urzędnika, co skłoniło go do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.
Wyemigrował do Los Angeles, gdzie następnie uzyskał doktorat z literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim. W 1986 zaczął pracować w Hunter College w Nowym Jorku, gdzie nadal wykłada. Opublikował dwanaście książek, poza tym jego eseje i opowiadania ukazywały się w The Los Angeles Times, Partisan Review, North American Review, Prism International i wielu innych amerykańskich i kanadyjskich periodykach. Jego utwory były publikowane także w prasie rosyjskiej, polskiej i izraelskiej.