Strona wydawcySkandynawia O książce  O Autorze


 O książce mówili:


"Ta książka to esej krytyczno-kulturowy, a nie po prostu historia; ta właśnie cecha sprawia, że wciąga…[] Jednym z atrakcyjnych aspektów książki Tony’ego Griffithsa jest obfitość trafnych i często zabawnych anegdot, niejednokrotnie zadających kłam popularnemu stereotypowi Skandynawów jako ludzi ponurych i milkliwych, których długie północne zimy uczyniły introwertykami. … Griffiths wyraźnie delektuje się dobrymi historiami czy biograficznymi plotkami, a to dodaje książce werwy i żywych barw. Przeskakuje tam i z powrotem między historią, literaturą, kulturą popularną i biografiami, co przynosi efekt czasem nieco przegadany, ale niemal zawsze kształcący."
Tom Morton, “Australian Society”

" Zamiarem Griffithsa była analiza związków między przemianami kulturowymi i politycznymi poprzez opis dzieł skandynawskich artystów, a także spojrzenie „z zewnątrz” na historię regionu, bez zaściankowości i uprzedzeń miejscowych historyków. Oba te cele zrealizował znakomicie. Poczynając od dziewiętnastego wieku, wplata w historię biografie i twórczość cieszących się międzynarodową sławą skandynawskich artystów i intelektualistów, a także losy kilku przemysłowców."
- Marjatta Forward, “Australian Book Review”

"Skondensowana historia polityki i dyplomacji, dzięki której cztery narody zyskały i utrzymały niepodległość, a także dowcipna i życzliwa relacja o ich czołowych pisarzach, malarzach i biznesmenach."
Hugh Stretton, „Adelaide Review”

"W fascynujący sposób łączy z sobą historię, politykę i kulturę, a także pouczająco szkicuje archetypowych skandynawskich bohaterów."
Ulf-Erik Slotte, „Hfvudstadsbladet”