Strona wydawcyLabirynt Putina  O Autorze  O książce mówili  Fragmenty


O książce

LABIRYNT PUTINA

Ceniony dziennikarz Steve LeVine, który przez ponad dziesięć lat mieszkał w dawnym Związku Sowieckim, przedstawia w Labiryncie Putina fascynujący i groźny obraz współczesnej Rosji. Oto kraj, który pod przewodnictwem Władimira Putina zwraca się ku tradycji rządów autorytarnych, uformowanej w czasach carskiego imperium i mocno utrwalonej w erze sowieckiej. To także „książka o śmierci w Rosji” – od skrytobójstw wrogów państwa po obojętność Kremla wobec rzezi niewinnych zakładników. LeVine szczegółowo opisuje życie i śmierć sześciorga Rosjan, w tym Anny Politkowskiej i Aleksandra Litwinienki. Wywiady z naocznymi świadkami tragicznych wydarzeń oraz rodzinami i przyjaciółmi ofiar ujawniają ogromne koszty emocjonalne, jakie płacą zwyczajni Rosjanie za życie w świecie nieustannej przemocy.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew i prawdziwy rządca kraju, premier Władimir Putin, rzucają Zachodowi zdecydowane wyzwania. I wcale przy tym nie narzekają na brak poparcia ze strony narodu.

Jednocześnie Labirynt Putina to coś więcej niż wciągający opis wydarzeń. To bardzo osobista, głęboka książka, rodzaj pamiętnika, który rozważa niepokojące pytanie: Jak Rosjanie potrafią znieść wszechobecne zagrożenie przemocą? Autor ocenia emocjonalne koszty ponoszone przez zwykłych ludzi niezależnie od imponującego wzrostu standardu życia. Przede wszystkim jednak analizuje nawrót wrogości wobec Zachodu i stara się określić siły, które przyczyniają się do tej najpoważniejszej konfrontacji naszych czasów.

W 2003 roku, gdy terroryści opanowali moskiewski Teatr na Dubrowce, oddziały rządowe przypuściły atak gazowy, zabijając ponad stu przerażonych zakładników. Dziewiątego lipca 2004 roku Paul Klebnikov, redaktor rosyjskiej edycji magazynu „Forbes”, idąc ulicą, został trafiony czterema kulami wystrzelonymi z przejeżdżającego samochodu. Karetka potrzebowała godziny na przybycie, nie było tlenu, a w szpitalu winda z rannym utknęła między piętrami – w efekcie Klebnikov wykrwawił się na śmierć. W 2006 roku, w dniu urodzin Władimira Putina, znana rosyjska dziennikarka, krytycznie usposobiona wobec władz, Anna Politkowska, została zastrzelona, gdy wychodziła z windy w swoim moskiewskim bloku. Dwa lata wcześniej przeżyła próbę otrucia – szkodliwy środek podano jej w herbacie. Również w 2006 roku odstępca KGB Aleksander Litwinienko zmarł w Londynie, otruty radioaktywnym polonem-210.

Świat pomstował. Rosjanie ziewali.

W Labiryncie Putina Steve LeVine nie tylko twierdzi, że Putin jest odpowiedzialny – poprzez zaniechanie – za te krwawe wydarzenia, lecz także zauważa, że takich właśnie posunięć oczekuje, a może nawet się domaga, jego naród.
„Przez ostatnie szesnaście lat wiele razy odwiedzałem dawny Związek Sowiecki i doszedłem do wniosku, że zobojętnienie na ten krwawy stan rzeczy różni Rosję od innych narodów, które nazywają siebie cywilizowanymi – pisze LeVine i ciągnie dalej: – Teraz Rosja znów jest Rosją i jej mroczna strona, tolerowana przez większość ludności, kolejny raz daje o sobie znać… wydaje się, że można przeprowadzić prostą linię od Iwana Groźnego i rosyjskiej tradycji rządzenia bazującej na strachu do sytuacji obecnej”.
Robert Amsterdam, „The New York Post”
 

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter